Kültür-Sanat
Toplumsal Tarih dergisi Bu Ay
  06 Mart 2018 Salı , 11:35
Toplumsal Tarih dergisi Bu Ay
Toplumsal Tarih dergisi, Mart ayı sayısıda “Tarih Eğitimi ve Tarihsel Empati” başlıklı dosyayı kapağına taşıyarak; “empati” kavramının psikolojik temellerinden, kavramın tarihsel sürecine kadar pek çok konuyu tartışmaya açıyor. 291. sayı, “empati” kavramından yola çıkarak tarih eğitiminde “tarihsel empati” meselesini de mercek altına alıyor.

291. sayısı piyasaya çıkan Türkiye’nin en köklü dergilerinden biri olan Toplumsal Tarih dergisi bu ay ‘’empati’’ kavramını ele alıyor.  Bu konu ışığında; Fırat Güllü-Nalan Balcı, Erol Köroğlu-Zeynep Adıgüzel, Ann Low Beer ve John Cairns gibi isimlerin“Tarih Eğitimi ve Tarihsel Empati” konusundaki yazılarıyla dergide yer alıyor.

Fırat Güllü'nün editörlüğünde hazırlanan dosyada, toplumsal barışa hizmet edecek bir tarih eğitimi anlayışında “tarihsel empati”nin rolü ele alınıyor.

Fırat Güllü ve Nalan Balcı, “Tarih Eğitimi, Barışın Dili ve Tarihsel Empati” başlıklı yazılarında bu yıl Tarih Vakfı öncülüğünde gerçekleştirilen “Tarih Eğitimi ve Barışın Dili: Gençler Tarihi Farklı Perspektiflerden Tartışıyor ve Yazıyor” isimli projeyi, aşamalarını ve amaçlarını anlatıyor.

Erol Köroğlu ve Zeynep Adıgüzel, yine atölye çalışmalarından hareketle tarih eğitiminde eleştirel okuryazarlık meselesinin önemine “Barışın Dili: Gençler Tarihi Farklı Perspektiflerden Tartışıyor ve Yazıyor” başlıklı yazılarında değiniyor.
  
Dosya dışındaki yazılarda İ. Arda Odabaşı, son Osmanlı padişahı VI. Mehmed Vahdeddin'in biat merasimi esnasında görevi başındaki bir gazetecinin yine görevleri başındaki polis memurları tarafından hakarete ve şiddete maruz kalmasını “1918'de Bir Gazeteciye Yönelik Polis Şiddeti” başlıklı yazısında anlatıyor.
 
 Caner Yacan, Cumhuriyet modernleşmesini sorunsallaştırarak sürecin kadınların kendilerini temsil edebilmelerine olanak sağlayacak bir siyasal parti örneğini nasıl sabote ettiğini “Bir Siyasal Mücadele Örneği: Kadınlar Halk Fırkası” başlıklı makalesinde ele alıyor. 

Sinan Şanlıer, “Lenin, Troçki, Demir Saçlar ve Arada, Bir de Stalin Var…” başlıklı yazısında Nâzım Hikmet'in “Sada” başlıklı şiirinin farklı dönemlerdeki basımlarında yapılan tahrifatlar üzerinde duruyor. 

Mehmet Perinçek, 5 Mart 1953'te hayatını kaybeden J. Stalin'in cenaze törenine DP hükümeti tarafından gönderilen heyeti ve hükümetin Sovyetlere ilettiği taziye mesajlarını “Ölümünün 65. Yılı: Stalin'in Cenaze Töreninde DP Hükümeti Heyeti” başlıklı yazısında anlatıyor.

Berat Seçkin Demirok, güncel sayfalarında İstanbul Araştırmaları Enstitüsü'nde bu sezon ilki gerçekleştirilen “Arka Oda Toplantıları”na yer veriyor. Emel Seyhan “Osmanlı Basınında Yüz Yıl Önce Bu Ay” ile dergiye katkıda bulmaya devam ediyor. 
 

Yorumlar
Kod: XUM1U