Kültür-Sanat
Tezer Özlü’nün İlk Kitabı‘’ Eski Bahçe’’nin 40.Yılına Özel Baskı
  13 Mart 2018 Salı , 17:33
Tezer Özlü’nün İlk Kitabı‘’ Eski Bahçe’’nin 40.Yılına Özel Baskı
Tezer Özlü’nün ilk kitabı “Eski Bahçe”nin okuruyla buluşmasının 40. yılına özel baskısı Yapı Kredi Yayınları’ndan çıktı.

Yaşamın ve ölümün acı kokularını erken yaşlarda almış, toplumsal baskılarla bireysel uyumsuzlukların çeperlerini görmüş, lirik ve sözünü sakınmayan bir yazar olan Tezer Özlü’nün “Eski Bahçe” ilk olarak 1978 yılında Ada Yayınları’ndan “Tezer Özlü Kıral” imzasıyla çıktı. 

On bir öyküden oluşan kitabın ilk öyküsü 1964 tarihli “Dönüş”, son öyküsü 1976 tarihli “Hayalet Oğuz”. Yazarın ölümünün ardından, on iki öyküden oluşan Eski Sevgi bölümü eklenerek, yine Ada Yayınları’ndan “Eski Bahçe – Eski Sevgi” adıyla kitap bugünkü halini 1987’de aldı.

“Eski Bahçe”, Tezer Özlü’nün ilk kitabı ama yazarlığını damgalayan yaşam serüvenini bütün yönleriyle gösteriyor. 1940’lı yıllarda çocukluğunu geçirdiği Simav, Ödemiş, Gerede... 1950’lerde okul yıllarını geçirdiği İstanbul... 1960’larda evlenip iş hayatına atıldığı, çeviriler yaptığı Ankara... 1970’lerde yazarlığının boyutlarını iyice gösterdiği İstanbul... Kısacası yaşamının izlerini belirginleştiren, biçimi ve biçemiyle onun bütünlüklü yazın dünyasını köşe bucak yansıtan öyküler var bu kitapta.

Kitap, Tezer Özlü’nün yaşamının izlerini belirginleştiren, yazarlığını damgalayan, biçimi ve biçemiyle onun bütünlüklü yazın dünyasını köşe bucak yansıtan on bir öyküden oluşuyor. 
 

Yorumlar
Kod: HE6KE