Kitap/Dergi
“Sürgün, İntihal ve İntihar” eseri, edebiyat ve siyasettin önemli isimlerini konu eden
  24 Temmuz 2018 Salı , 12:42
“Sürgün, İntihal ve İntihar” eseri, edebiyat ve siyasettin önemli isimlerini konu eden
Selçuk Karakılıç’ın ciddi bir araştırma yaparak hazırladığı “Sürgün, İntihal Ve İntihar” Ötüken Yayınları etiketiyle okuyucuyla buluştu.

Edebiyatımızın az bilinen veya yanlış bilinen hadiselerini anlatıldığı bu kıymetli eser, siyasetle edebiyatın iç içe olma halini gözler önüne sererek, önemli isimleri konu ediyor.

Kitap Tanıtımından

Mehmet Âkif, Necip Fâzıl, Fuat Köprülü, Peyami Safa, Halit Ziya Uşaklıgil, Yusuf Ziya Ortaç, Namık Kemal, Faruk Nafiz Çamlıbel hemen hepsi ömürlerinin bir döneminde siyasetle ilgilenmişlerdi. Türk edebiyatında mühim iz ve tesirler bırakan bu büyük yazarların siyasî hayatları da, dönemlerinin siyasî vaziyetinden dolayı yaşadıkları da elbette ilgi çekici olacaktır.

Safahat şairinin Türkiye’ye gelmemesi için devlet içindeki klikleşmiş bir zümrenin Mehmet Âkif’i nasıl itibarsızlaştırmaya çalıştığını, Sabır Taşı isimli piyesiyle Sanat Mükâfatı Piyes Yarışması’nı kazanan Necip Fazıl’ın birinciliğinin nasıl iptal edildiğini, Sait Faik’in Medarı Maişet Motoru adlı romanının niçin yasaklandığını, Türkolojinin kurucusu Fuat Köprülü’nün inişli çıkışlı politika macerasını, Faruk Nafiz’in Yassıada’da kendisini nasıl savunduğunu, Akbaba dergisinin sahibi Yusuf Ziya Ortaç’ın Adnan Menderes’e birçok mektup yazdığını, ancak Yassıada Mahkemeleri devam ederken Ortaç’ın neden sessizliğe büründüğünü hayretle ve bir miktar da ibretle okuyacaksınız.

Sürgün, İntihal ve İntihar, kültür ve edebiyat tarihimizin bazı karanlık noktalarına ışık tutmakla birlikte, edebiyatımızın renkli dünyasında cevelan etmek isteyenlere heyecan verici bir gezi vaat ediyor.

Yorumlar
Kod: CA2G9