Güncel
Süleyman Saim Tekcan’dan ‘’Döngüsel Seyir’’
  08 Mart 2018 Perşembe , 17:57
Süleyman Saim Tekcan’dan ‘’Döngüsel Seyir’’
Süleyman Saim Tekcan uzun bir aradan sonra ilk kez ‘Döngüsel Seyir’ adlı sergisinde eserlerini bir araya getiriyor. Sergi 3-30 Mart 2018 tarihleri arasında MSGSÜ Tophhane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezinde görülebilir.

Türk ressam, sinema oyuncusu, grafik sanatçısı ve öğretim üyesi Süleyman Saim Tekcan'ın, 3 Mart’ta Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi Beş Kubbe Salonu’nda açılacak ‘Döngüsel Seyir’ sergisi, 30 Mart tarihine kadar devam edecek.

‘Döngüsel Seyir’ sergisinin küratörü Dilek Karaaziz Şener sergiyle ilgili olarak, retrospektif bir sergi planlamadıklarını onun yerine tarihsel bir sıralama gözetmeden eserlerin arasındaki bağlara odaklandıklarını ifade ediyor. Sergi,Tekcan’ın 60 yıllık sanat yaşamını da yansıtmayı hedefliyor.

“Döngüsel Seyir” sergisinin küratörü Dilek Karaaziz Şener’in kaleme aldığı yayın yazısında, sanatçının sanatının kaynağına ve genel anlamda sergiye dair ifadeleri şöyledir:

“Süleyman Saim Tekcan’ın altmış yılda, kararlı, üretken ve her anın kendi gerçekliğiyle yoğrularak yapılanan döngüsel seyrinin süreci söz konusudur. Öncelikle resminde somut ve soyutun halleri ince bir çizgi ile ayrılır. Beslendiği coğrafya ve çocukluğunun ait olduğu kökenleri, biçim verme yoluyla kendi düşünsel dünyasından izleyiciye sunar. Sanatla yoğrulmuş bir insandır Tekcan. Tutarlı, inançlı ve ne yapmak istediğinin farkında olan, biçim ile oynayan, imge ile hesaplaşan, ifade ile aynı bedeni düşünsel bağlamda düğüm düğüm birbirine ekleyen, sürekli üreten ve kendi döngüsünde tekrara ve aynılığa düşme kuyusunun tuzaklarından uzak duran, bazen de zamanı es geçebilen farklı bir düzlemde yol alır.”

Yorumlar
Kod: 86XC5