Şahsiyetler
Stephen Hawking'in Hayatının Anlatıldığı Yapım: ''Her Şeyin Teorisi"
  14 Mart 2018 Çarşamba , 16:44
Stephen Hawking'in Hayatının Anlatıldığı Yapım: ''Her Şeyin Teorisi"
Dünya bilim dünyasının yaşayan en büyük efsanesini kaybetti. Bu sebeple, 2014’de vizyona giren Stephan Hawking’in hayatının anlatıldığı ‘’Her şeyin Teorisi’’ ( The Theory of Everything) adlı biyografik filmi tekrar hatırlamakta fayda var.

Stephan Hawking’in insanoğlunun ve evrenin sırrını çözmeyi planladığı Her şeyin Teorisi ile aynı adı taşıyan otobiyografik film, bundan farklı olarak Hawking’in daha çok insan olma durumuna dair merak edenleri gösteriyor. Film, Hawking’in Cambridge’de okuduğu yılları, aşk hayatı ve ALS (motor nöron hastalığı) hastalığının başlangıç aşamasının anlatıldığı başarılı bir yapım.

Film, Jane Hawking'in kitaptanından uyarlanmış ve yönetmenliğini Oscar ödüllü James Marsh üstlenmiştir. Vizyona girdiği yıl büyük yankı uyandıran bu yapım Bafta’ta en iyi İngiliz filmi, en iyi erkek oyuncu ve en iyi uyarlama ödüllerinin yanı sıra Altın Küre’de en iyi erkek sinema oyuncusu ve en özgün film müziği ödüllerinin sahibi oldu.  

Filmdeki performansı ile Oscar’da en iyi erkek oyuncu ödüllünü alan ve filmi izleyenlerin de büyük beğenisini kazanan Eddie Remayne’nin Hawking’i canlandırdığı filmin kadrosunda, Felicity Jones ve Emily Watson gibi isimler de yer alıyor. 

Modern bilim ve teknoloji tarihini değiştiren İngiliz fizikçi ve teorisyen Stephen Hawking'in  hayatının anlatıldığı film, karısı Jane Hawking ile olan ilişkisini, üniversite döneminden itibaren ele alıyor. 

Stephen Hawking Cambridge Üniversitesi'nin dehasıyla dikkat çeken bir öğrencisiyken 1965 ve 1991 yılları arasında evli kalacağı Jane ile tanışır. İkisinin mutlu birlikteliği, Hawking'e henüz 21 yaşındayken teşhisi konulan hastalıkla başka bir boyut kazanır. Tüm olasılıklara meydan okuyan çift evlenip çocuk sahibi olurlar. Yıllar Hawking'in hastalığını daha da şiddetlendirir ve sonunda ilişkilerinin sınırlarını zorlayan bir noktaya sürükler.

Hawking, doktorların 2 yıl ömrünün kaldığına dair açıklamalarına rağmen araştırmalarına devam etmiştir. Filmde hastalığa giden süreçte fiziksel olarak zorlanmasını ve duygusal sıkıntılarına dair ipuçları elde edeceğiniz yapımın, Hawking’in bilimsel yönüne dair bilgi verme konusunda biraz eksik kaldığını da söylemekte fayda var. 

‘’Her Şeyin Teorisi’’ sadece başrol oyuncusu Eddie Remayne’in performansı için izlenmeye değer bir yapım. 

Sırada Filmden Unutulmayan Bir Kaç Replik Var 
– Sırada ne var?
+ Kanıtlamak. Tek bir denklemle, zamanın bir başlangıcı olduğunu ispatlamak. Güzel olmaz mıydı Profesör? Tek, basit, zarif bir denklemle her şeyi açıklamak

– ..mutluluğun matematiksel olasılığını çözmeye çalışıyorum.
+ Yaklaştın mı?
– Birkaç sıfır var ama hayır, henüz yaklaşamadım.

''…Ama medeniyet doğduğundan beri insanlar dünya düzeninin altında yatan bir anlayış için yalvarıp durdular. Evrenin sınır koşulları hakkında çok özel bir şey olmalı. Sınır olmamasından daha özel ne olabilir? İnsan çabasının da bir sınırı olmamalı. Hepimiz farklıyız. Hayat ne kadar kötü görünse de her zaman yapabileceğin ve başarılı olabileceğin bir şey vardır. Nefes aldıkça umut vardır''

‘’Birinin inancı fizikle alakasızdır.’’

Ekim Fatoş Yılmaz


 

Yorumlar
Kod: ZWN3W