Şahsiyetler
Sinemada bir deha: Alfred Hitchcock
  29 Nisan 2018 Pazar , 13:42
Sinemada bir deha: Alfred Hitchcock
İngiliz asıllı Amerikalı yönetmen Alfred Hitchcock, ardında sinema tarihine damga vurmuş bir çok yapım bırakarak bundan tam 38 yıl önce aramızdan ayrıldı.

Alfred Hitchcock sinemasının birçok karakteristik özelliği vardır. Hitchcock sinemasındaki özgün fikirleri büyük ölçüde kişiliğinin farklı özelliklerinden almıştır. Hitchcock filmleri Klasik Anlatı Sineması etiketi altına yerleştirilmeye direnir. Teknik olarak da bir çok yeniliği sinemaya katmış yönetmen, filmdeki duyguyu vermekte son derece başarılı olan, özgün kamera hareketleriyle de bilinir. 

Sinemada gerilim ve korku türünün en iyi örnekleri olan Sapık, Kuşlar, Vertigo gibi önemli yapımları sinema tarihine kazandırmış olan yönetmenin her filmi, sinema teorilerinde ders olarak okutulan ve incelenen bir başyapıt niteliğindedir. 

Gençlik yıllarından itibaren sinemayla ilgilenen Hitchcock’un sinema dehası, filmlerindeki konu seçimi, film biçimi ve karakteriler gibi bir çok farklı açıdan incelenebilir. Günümüz sinemasında gerilim türünde kullanılan biçim kalıplarının kaynağı da Hitchcock sinemasıdır. Muhtesem ayrintilarla mukemmelligi insa eden deha, Rus yönetmen Eisenstein gibi mühendislik zekasını filmlerinde kullanmıştır. 

Yönetmen "Sapık" filmi çin:  ''Psycho'daki kuşlar benim dikkatimi çekmişti: birer simge gibiydiler. Anthony Perkins'in, kendi annesinin cesedinin içini saman çöpleriyle doldurduğuna göre, taxidermy ile ilgilendiği açıktı. Ama örneğin, filmdeki baykuşun başka bir anlamı vardır. Baykuşlar gecelerin dünyasına aittirler, gözetleyicidirler. İşte bu, Perkins'teki mazoşizmi çağrıştırıyor. Kuşları yakından tanıyor ve kendisini her zaman izlediklerini biliyor. kendi suçunu, onların bilen gözlerinden okuyor.'' açıklamasını yapmıştır. Yönetmenin bu sözüyle de anlayabileceğimiz gibi, Hitchcock sineması, sinema tarihine göstergebilim açısıdan genişçe incemeye yer verecek derinlikle yapımlar sunmuştur.

Son olarak Slovenyalı sosyolog ve kültür eleştirmeni Slavoj Žižek'in Alfred Hitchcock'un Sapık (Psycho) filmi üzerine yaptığı kısa bir analiz videosu.

Ekim Fatoş Yılmaz

Yorumlar
Kod: 1XP4X