Kültür-Sanat
Sanat tarihi meraklılarına: Dada Manifestoları - Diğer Metinler
  04 Nisan 2018 Çarşamba , 15:39
Sanat tarihi meraklılarına: Dada Manifestoları - Diğer Metinler
Yirminci yüzyılın ilk avangard sanat hareketlerinden biri olan Dada akımının, kurumsallığa, konformizmin her çeşidine reddiye niteliği taşıyan, burjuva düzenin her alanına dönük radikal bir yıkıcılık ve mücadele azmi içeren bu oyunbaz manifestoları içerin bu kitap, sanat akımlarını ilgiyle takip eden okuyucuların beğenisine sunuldu.

Tristran Tzara kaleminden çıkan bu eser, dayatılan tüm kuralları reddederken “hayat”ı savunan ve yepyeni bir şiirsel deneyimi yaşam deneyimiyle, öfke ve kahkahanın buluşmasıyla harmanlayıp, anlam ve mantık kurallarını hiçe sayarak sanatı zincirlerinden kurtarıp bir şenlik alanına dönüştüren ''Dadaizm'' akımını anlamaya dair keyifli bir okuma sunuyor. Eser ayrıca, çağın tükenmişliğini absürdle ifşa ediyor.

I. Dünya Savaşı yıllarında, ilk büyük insan kıyımının ve burjuva dünyanın ilk büyük çöküşünün ortasında kamuoyunu şaşırtıp sarsmayı, böylece kitlesel bir farkındalık yaratmayı amaçlayan Dada Manifestoları, Francis Picabia’nın çizimleri ve Türkçeye ilk kez çevrilen Diğer Metinler (Lampisteries) ile birlikte, okunduğu salonların yankısını taşıyor.

Yorumlar
Kod: IF8LF