Kültür-Sanat
Roberto Esposito’dan Communitas -Topluluğun Kökeni ve Kaderi
  09 Mart 2018 Cuma , 12:12
Roberto Esposito’dan Communitas -Topluluğun Kökeni ve Kaderi
Çağdaş siyaset felsefesinin özgün düşünürlerinden, “biyopolitikçi” Roberto Esposito’nun ‘’Communitas - Topluluğun Kökeni ve Kaderi’’ kitabında topluluk fikrini ve kavramını tartışıyor. Kitap İletişim Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Roberto Esposito, topluluğu, üzerine kurulduğu eksikliklerle ve bizzat toplumsallığa dair bir eksiklikle ilişkisi içinde tartışıyor. Topluluk fikrinin, ufuk açıcı bir yapısökümünü gerçekleştiriyor. Esposito’nun bu sorgulaması, modern siyaset felsefesinde topluluk üzerine düşünmenin belli başlı kavramsal hatlarını yeniden kat ediyor. Bu hatların inşasına damga vurmuş büyük düşünürlere özellikle eğiliyor: Korku – ve Hobbes. Suçluluk – ve Rousseau. Yasa – ve Kant. Ekstaz – ve Heidegger. Deneyim – ve Bataille.

“Topluluğun özneleri, tıpkı ‘bana borçlusun’ değil de ‘sana borçluyum’ dediklerinde olduğu gibi ‘bir yükümlülük’ etrafında birleşirler. Bu onları kendi kendilerinin mutlak efendileri olmaktan çıkaran; ya da daha doğrusu en asli mülkiyetlerini, yani öznelliklerini (kısmi ya da bütünüyle) kamulaştıran şeydir. (…) Toplulukta özneler bir özdeşleşme ilkesi ya da içinde şeffaf bir iletişim kurabilecekleri veya hiç değilse bu iletişim için gerekli olan içeriği tesis edebilecekleri steril, çevrilmiş bir alan bulmazlar. Bulup bulacakları kendilerini, kendilerinden yoksun bırakacak bir boşluktan, bir mesafeden, bir yabancılıktan başka bir şey değildir.”
 

Yorumlar
Kod: 1XO4W