Kültür-Sanat
Pera Müzesi’nden iki yeni sergi
  03 Nisan 2018 Salı , 12:42
Pera Müzesi’nden iki yeni sergi
Pera Müzesi, ‘’İstanbul’da Deniz Sefası: Deniz Hamamından Plaja Nostalji’’ ve ‘’Görünenin Ardındaki Singapur’’ sergisiyle bahar ayını iki yeni sergiyle karşılıyor.

Pera Müzesi, 5 Nisan tarihinde iki yeni sergiyle kapılarını açıyor.

“İstanbul’da Deniz Sefası: Deniz Hamamından Plaja Nostalji” adlı sergi, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü öncülüğünde İstanbul kent tarihinin sosyokültürel yapısına ışık tutan plaj kavramını ele alıyor. Kuruluşunun 10. yılını geride bırakan İstanbul Araştırmaları Enstitüsü arşivinden ve farklı koleksiyonlardan derlenen bu sergi, 1870’lerden 20. yüzyılın ortalarına uzanan süreçte, deniz hamamından plaja geçişin devrim niteliğindeki hikâyesine odaklanıyor.

“Görünenin Ardındaki Singapur” sergisi ise yaşamını Singapur’da sürdüren fotoğraf sanatçılarının özgün bakış açılarıyla, ülkedeki gündelik hayatın “sıradan” kabul edilen manzaralarını izleyicilere sunuyor. Kendisi de fotoğraf sanatçısı olan TAY Kay Chin’in küratörlüğünde hazırlanan sergi, yaşadıkları ülkenin meselelerini konu edinen fotoğrafçıların bir araya geldiği PLATFORM adlı oluşumun iki yıllık ortak çalışmasının sonucunda ortaya çıktı. Derinlikli bir araştırma niteliği de taşıyan “Görünenin Ardındaki Singapur” sergisi, ülkenin bilinmeyen yüzünü, yerelden bir bakışla görünür hale getiriyor.

“Görünenin Ardındaki Singapur” sergisi 20 Mayıs tarihine kadar, ​​“İstanbul’da Deniz Sefası: Deniz Hamamından Plaja Nostalji” sergisi ise 26 Ağustos tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Yorumlar
Kod: 2YR5Y