Kültür-Sanat
Nurettin Topçu'nun 47. vefat yıl dönümünde özel eser: ”İsyan Ahlakı Peşinde Nurettin Topçu Albümü”
  16 Temmuz 2018 Pazartesi , 15:02
Nurettin Topçu'nun 47.  vefat yıl dönümünde özel eser:  ”İsyan Ahlakı Peşinde  Nurettin Topçu Albümü”
Kıymetli eserler ve yetiştirdiği öğrencileriyle yakın dönem Türk düşünce tarihine damgasını vuran ahlak filozofu, mütefekkir ve yazar Nurettin Topçu’nun 47. vefat yıldönümü sebebiyle, ”İsyan Ahlakı Peşinde Nurettin Topçu Albümü” kitabı Prof. İsmail Kara imzasıyla okuyucuyla buluştu.

1909’da dünyaya gelen ahlak filozofu, mütefekkir, yazar ve bir muallim olan Nurettin Topçu, 10 Temmuz 1975 tarihinde birbirinden değerli eserler ve talebeler bırakarak aramızdan ayrıldı.

Vefatının 43. yılında Nurettin Topçu

Vefatının 43. Yılında Prof. İsmail Kara İsyan Ahlakı Peşinde-Nurettin Topçu Albümü eserinde, Nurettin Topçu’yu 272 sayfalık, özel tasarımlı, renkli basılmış olarak, bol görselli bir kitap üzerinden anlatıyor.

Kitap tanıtımından

Bir ilim adamını, bir yazarı, bir sanatçıyı görsel malzeme üzerin­den, ondan geride kalan fotoğraf, kartpostal, çizim, not, mektup, kartvizit, müsvedde, imzalı kitap, resmi ve hususi evrak, kapak eskizi… gibi malzemeyi merkeze alarak anlatmak ne kadar doğru, yerinde ve yeterli bir hareket olur?

Vasıflı görsel malzeme bir biyografiyi, onun etrafındaki hareketleri, hissiyatı ve çevreyi, kısaca bir “tarihi”, bir ruh dünyasını anlayıp kavramak, onu yazıp anlatmak, inşa etmek için verimli ve tamamlayıcı imkanlar sunar. Çünkü görseller de bir anlatma, hissettirme ve gösterme biçimi olarak canlı ve hareketli elemanlardır. Zaten bu unsurlar artık tarih ve biyografi yazıcılığının önemsenen kaynakla­rı arasına girmiştir. Şüphesiz hem hissiyat hem bilgi ve yorum bakı­mından iyi yazılmış altyazılar, toplu fotoğrafların teşhisleri, zaman ve mekan tayinleri görsel kaynakları kuvvetlendirecek ve fonksiyonunu artıracaktır.

Bu kitapta muallim, fikir adamı ve ahlak filozofu Nurettin Topçu için böyle bir deneme yapılmaktadır. Bir tarafta biyografik bilgiler diğer tarafta her türden görsel unsurlar farklı okumaları mümkün kılacak şekilde birbirini tamamlıyor.

Yorumlar
Kod: CA2F9