Güncel
Mekan ve hafıza üzerine bir sergi: “Hayaletler
  01 Mayıs 2018 Salı , 13:31
Mekan ve hafıza üzerine bir sergi: “Hayaletler
Arnavutköy’ün geçmişi, tahribatı, yok oluşu, yeniden doğuşu ve sakladıkları üzerinden bir kurguyu takip eden “Hayaletler” sergisi 4 – 20 Mayıs tarihleri arasında Arnavutköy ANY’de. Sergi, Derrida’nın “hauntology” kavramından yola çıkarak “Hayaletler” teması üzerinden 14 sanatçının eserlerini izleyiciyle buluşturuyor.

Derrida’nın “felaket” ve “hafızaya” işaret eden ve orada-olmayana bakma amacı taşıyan, ontoloji yerine ikame ettiği “hauntology” kavramından yola çıkarak hazırlanan “Hayaletler” sergisi, 4 – 20 Mayıs tarihleri arasında Arnavutköy’de.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Red Bull Art Around kapsamındaki sergi, 14 sanatçının eserleri aracılığıyla izleyiciyi Arnavutköy’ün geçmişi ve geleceğiyle buluşturmayı amaçlıyor.

Geçmişe dair bitmeyen bir nostalji duygusunu hiçbir zaman gerçekleşmemiş bir gelecek tahayyülüyle bir araya getiren sergi, bir zamanlar düşlenmiş fakat kolektif hafızamızdan bir şekilde kayıp gitmiş hayallerden hareket ediyor ve soruyor: “İçimizde kaç farklı hayaleti barındırıyoruz?”

“Hayaletler” sergisi zaman ve mekân bağlamında Arnavutköy’ü merkezine alarak semtin geçmişi, tahribatı, yok oluşu, yeniden doğuşu ve sakladıkları üzerinden bir kurguyu takip ediyor.

14 farklı sanatçının semtin farklı noktaları için özel kurgulanmış eserleri dışında, sanatçı ve küratörlerle sohbet buluşmaları ile gece yürüyüşleri ve video gösterimleri de sergi kapsamında yer alıyor.

Yorumlar
Kod: TPIWP