Kitap/Dergi
Japon edebiyatından muhteşem bir klasik
  30 Temmuz 2018 Pazartesi , 17:23
Japon edebiyatından muhteşem bir klasik
Japon edebiyatının klasikleri arasında gösterilen “Başkasının Yüzü”nde bir adamın fiziksel dönüşümü üzerinden genel olarak bireyin benlik arayışına, çaresizliğine dair önemli bir hikâye sunuyor.

Japon edebiyatının gelmiş geçmiş en büyük yazarlarından biri olan Kobo Abe, 1950’li yıllarda art arda yazdığı romanlarıyla edebiyat çevresinin ilgisini çekmiştir.

‘Başkasının Yüzü’ gerek felsefi tartışmaları ve çok katmanlı yapısı gerek edebi anlatımıyla Kobo Abe adının Kafka, Poe, Stevenson, Beckett gibi yazarlarla birlikte anılmasını sağlayan sıradışı bir roman olma özelliğini taşır.

Kobo Abe’nin kahramanlarının düştükleri olağanüstü halleri kolaylıkla kabulleniriz. ‘Başkasının Yüzü’nde sayfalar boyu maske imali konusunda teknik bilgi veren Kobo Abe, roman kahramanının maskeyi taktıktan sonra yaşadığı süreci inandırıcılık ekseninde sorgulamamızın önünü kesmiştir. Maskeyi takan anlatıcının kendisini özgür, hatta kötülük yapacak kadar özgür hissetmesi, karısını baştan çıkarma fantezileri kurması, o ana dek var olan kimliğini maskenin zorlamasıyla terk etmesi toplumsal gerçeği açığa çıkaran motiflerdir.

Yorumlar
Kod: USJYR