Kültür-Sanat
İstanbul Modern'de Kadınlar Günü’ne Özel Etkinlik Dizisi
  04 Mart 2018 Pazar , 15:42
İstanbul Modern'de Kadınlar Günü’ne Özel Etkinlik Dizisi
8 Mart Kadınlar Günü nedeniyle birçok kültür merkezi bu doğrultudaki etkinliklere ev sahipliği yapıyor. İstanbul Modern de bu yıl da tüm kadınlara sanat dolu bir gün hediye ediyor.

İstanbul Modern, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadınlara özel atölye çalışması, film gösterimi ve rehberli turu ücretsiz olarak düzenliyor.
Kadınlara yönelik düzenlenecek atölye çalışmasında katılımcılar, kişisel deneyimlerinden yola çıkarak bir duvar resmi oluşturuyor. Çalışma, duygu ve düşünceleri görselleştirmenin yollarının araştırılmasına ve sanatsal ifadenin özgürleştirici unsurlarını keşfetmeye odaklanıyor.

Rehberli tur ise modern ve çağdaş sanat alanında üretim veren 10 kadın sanatçının çalışmasını kapsıyor. İstanbul Modern’in koleksiyon sergisi “Sanatçı ve Zamanı”nda yer alan Aliye Berger’in gravürleri, Semiha Berksoy’un “Hapishanede Ziyafet”, Nilbar Güreş’in “Soyunma”, Hale Tenger’in “Strange Fruit”, Handan Börüteçene’nin “Kendini Bana Getir”, Selma Gürbüz’ün “Silik Kostüm” ve “Otoportre”, İnci Eviner’in “Yeni Vatandaş I-II-III”, Nil Yalter’in “Başsız Kadın ya da Göbek Dansı”, Fahrelnissa Zeid’in “Cehennemim”, Nur Koçak’ın “Cahide’nin Öyküsü” adlı yapıtlarının incelenmesine odaklanan rehberli tur, 45 dakika sürüyor.

Başrollerinde yönetmen Agnès Varda ve sanatçı JR’ın olduğu Mekânlar ve Yüzler (Visages Villages) adlı film gösterimi de yine kadınlara özel olarak gerçekleştiriliyor.
 
Program
16.00-17.00  Atölye çalışması
17.00-17.45  Rehberli tur, "Sanatçı ve Zamanı" Sergisi
18.00-19.30  Film gösterimi Mekânlar ve Yüzler (Visages Villages) 
Atölye ve rehberli tur için rezervasyon ve detaylı bilgi: (212) 334 7341
 

 

Yorumlar
Kod: SPHVO