Güncel
İsmet Birsel Resim Sergisi Hobi Sanat Galerisi’nde
  06 Mayıs 2018 Pazar , 17:13
İsmet Birsel Resim Sergisi Hobi Sanat Galerisi’nde
Hobi Sanat Galerisi, 4 - 26 Mayıs tarihleri arasında, geçen sene kaybettiğimiz Türk bürokrat ve ressam İsmet Birsel'in resimlerinden oluşan sergiye evsahipliği yapıyor.

İlk sergisini 1955’te Paris’te açan İsmet Birsel’in resimleri yaşamından kesitler içeriyor.  1958 Yılından itibaren birçok farklı ülkede büyükelçilik yapan ve öğrenim yıllarını sanat tarihinden hukuka disiplinlerarası bir geçişle tamamlayan sanatçı, diplomasi yıllarında sürekli genişleyen çevresiyle hayat bulan, yeni ülkeler ve yeni insanlardan beslenen sanat hayatını, eleştirel ve sevecen gözlem anlayışını tuvaline taşıyor.

İsmet Birsel hakkında

(İsmet Birsel 1934 yılında İzmirde Doğdu.) 1953 Yılında Robert Kolej’den Sanat Tarihi öğrencisi olarak BA diplomasıyla mezun olan İsmet Birsel, 1957 yılında Paris Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 1958 Yılında Dışişleri Bakanlığı’na girdi ve ülkemizi büyükelçi olarak çeşitli ülkelerde temsil etti.

Diplomasi mesleği ile beraber aralıksız sürdürdüğü resim çalışmalarını ilk kez 1955 yılında Fransa’da açılan karma sergide sergiledi. Poitiers’de sergilenen eserleri beğeni topladı. Hollanda’da “Lahey Okulu” diye bilinen profesyonel sanatçıların kurduğu Pulchri Studio’nun sanatçı üyeliğine seçildi. 1999 Yılında emekli olduktan sonra Ortadoğu Teknik Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi’nde bir süre ders verdi.

Yorumlar
Kod: LIAOH