Kitap/Dergi
İbn Haldun'un Kendi Dilinden Hayatı ve Hatıraları: et-Ta’rîf
  12 Temmuz 2018 Perşembe , 11:48
İbn Haldun'un Kendi Dilinden Hayatı ve Hatıraları: et-Ta’rîf
İbn Haldun’un otobiyografisi olan et-Ta’rîf, Vecdi Akyüz’ün tercümesi ile Dergâh Yayınları’ndan “Bilim ile Seyahat Arasında Hatıralar” başlığıyla karşımıza çıkıyor.

İbn Haldun, kısa adı el-İber olan dünya tarihine dair kitabına yazdığı Mukaddime kitabıyla, dünya sosyal bilim tarihine çok ilginç teoriler ve kavramlar kazandırmış bir yazardır. Onun başka bir ilginç yanı, İslâm kültür mirasında örneği çok görülmeyen otobiyografi ve hatırat yazarlığıdır. Dünya siyaset ve sosyal bilim tarihinin yetiştirdiği ender ve çok dikkate değer kişilerden biri olan İbn Haldun´un bizzat kendi kaleminden öğrendiğimiz hayatı, hatıraları kuşkusuz çok ilgi çekici olmalıdır. Onun teori ve kavramlarını bilenler ve inceleyenler, bu ilginç teori ve kavramların ne tür bir eğitim süreci içinde ve hangi gözlemler ve olaylar sonucunda oluştuğunu bu hatıralar sayesinde daha yakından görebileceklerdir.

İbn Haldun, et-Ta´rîf adlı bu otobiyografisinde, yalnızca kendi hayatıyla ilgili bilgiler vermekle yetinmez. Tanık olduğu veya içinde yaşadığı toplumsal, siyasî, tarihî, edebî ve kültürel etkinlikler hakkında da geniş açıklamalar yapar. İbn Haldun, öncelikle kendi ailesine dair, atalarına ve kendi dönemindekilere değinerek bilgiler verir. Yetişmesinde payı olan hocalarını ve onlardan okuduğu kitapları geniş biçimde tanıtır. Şehirleri, kurumları, siyasî liderleri, gündelik hayatı, çok yönlü ilişkiler ağını anlatır. Bu bölümlerin, İslâm kültür ve siyaset tarihi açısından büyük önem taşıdığı açıktır.

Yorumlar
Kod: SOHVO