Güncel
Farklı alanlarda ödüllü çalışmalara imza atan araştırmacı Henderson'dan “Çirkinliğin Kültürel Tarihi”
  03 Mayıs 2018 Perşembe , 12:39
Farklı alanlarda ödüllü çalışmalara imza atan araştırmacı Henderson'dan “Çirkinliğin Kültürel Tarihi”
Sanat tarihine diyalektik bir gözle bakan “Çirkinliğin Kültürel Tarihi” adlı eser, Ayşe Müge Çavdar çevirisi ve Sel Yayıncılık etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Çirkinlik son yıllarda televizyon programlarından oyuncaklara edebiyattan müziğe pek çok alanda, belki güzellikten bile çok ilgi görüyor. Gretchen E. Henderson’ın sözleriyle: “Filozofları meşgul edip öfkelendiren, insanlık haliyle ve içinde yaşayıp etkileşimde bulunduğumuz dünyayla ilgili sorunları çetrefilleştiren çirkinlik, uzun zamandır estetiğe ve zevklere meydan okuyor.”

Şiir, roman, müzik eleştirisi gibi farklı alanlarda ödüllü çalışmalara imza atan araştırmacı Henderson, daha önce de çeşitli yönleriyle incelemelere konu olmuş bu kadim kavramı alışılmışın dışında bir yaklaşımla çirkin bireyler, çirkin gruplar ve çirkin duyular üzerinden işliyor.

Çirkinliğin Kültürel Tarihi, bu kavramın çağlar içinde farklı kültürlerde kazandığı anlamları sosyal, politik, sanatsal, ekonomik yönleriyle ve bütün boyutlarıyla ele alan iddialı bir çalışma.

Yorumlar
Kod: WTKZS