Kitap/Dergi
Ece Ayhan Öyküleri: İyi Bir Güneş
  20 Temmuz 2018 Cuma , 12:54
Ece Ayhan Öyküleri: İyi Bir Güneş
Dost dergilerinde yayımlanmış, ikisi sağlığında yayımlamayı tercih etmediği yedi öyküsünün yer aldığı kitabı "İyi Bir Güneş", Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlandı.

 “İyi Bir Güneş”, Ece Ayhan’ın beşi 1956-1958 yılları arasında Yenilik, Seçilmiş Hikâyeler, Dost dergilerinde yayımlanmış, ikisi sağlığında yayımlamayı tercih etmediği toplam yedi öyküsünü bir araya getiriyor.

Eser, Ece Ayhan’ın yalın, duru bir üslupla örülmüş öykülerini Ahmet Soysal’ın Önsöz’ü ve Tunç Tayanç’ın Sonsöz’ü eşliğinde okura sunuyor.

“Bir taksi çevirdim. Yorgundum. Eve geldik. Püsküllü Belâ’nın yanımda olduğunu düşünemiyordum. Miss Lu’nun kalan çiçeklerinin arasından geçtik. Püsküllü Belâ kadınlığı üzerinde ışıkları yaktı. Perdeleri çekti. Soyunup yattık. Beni çok seviyormuş. Çıldırıyormuş benim için. Hadi, dedim. Sonra yıkanıp yattık.

Yakınımızdaki evlerden birinde sinsi sinsi Gounod’nun Bir Kukla İçin Marşı çalınıyordu. Ancak duyabildim. Yastığımın serin beyaz örtüsüne yerleştirdim kafamı. İyi bir güneş görmek istiyordum sabahleyin. İyi bir güneş. Sevgili Miss Lu’nun çiçeklerini soldurmıyan. Miss Lu için. İyi bir güneş.”

Yorumlar
Kod: GD6JD