Sahnenin Dışındakiler
Beckett’ın Eylemsizlik Üzerinden Yükselen ‘’Ohio Doğaçlaması’’ Oyunu
  27 Mart 2018 Salı , 18:21
Beckett’ın Eylemsizlik Üzerinden Yükselen ‘’Ohio Doğaçlaması’’ Oyunu
Dünyaca ünlü İrlandalı oyun yazarı Samuel Beckett tarafından 1980 yılında yazılmış kısa oyunu ‘’Ohio Doğaçlaması’’, bilinç/özne yıkımı üzerine önemli bir yeri işaret eder.

Oyunda, siyahlar giymiş, uzun beyaz saçlı ve yüzünü saklayan bir figür ya da nesne olarak da değerlendirebileceğimiz bir karakter, beyaz bir masanın yanındaki beyaz bir sandalyeye oturmuş olarak görünür. Oyunda "Okuyucu" ve "Dinleyici" olmak üzere iki karakter yer alır.

Beckett söz konusu olduğunda eylemsizlik belli bir anlama karşılık gelir. Sandalyede çırılçıplak oturmuş anti-kahraman Murphy bunun en güzel örneğidir. Hiçlik üzerinden birçok şey söyleme yeteneğine sahip, gerçek olanı absürt bir bağlamda ele alan sanatçı, ‘’ohio doğaçlaması’’na da manidar bir cümleyle başlar.

Oyun, ‘’Söylenecek çok az şey kaldı’’ ile başlar ve ‘’söylenecek hiçbir şey kalmadı’’ ile biter. ‘’Ohio Doğaçlaması’’ eylemsizlik üzerinden anlam yaratma konusunda son derece başarılı bir eserdir. Görüntünün üzerinden cümle üretmek manasız. O sebeple izleyelim...

Yorumlar
Kod: 96YC6
Öne Çıkanlar
İlgili Haberler