Kültür-Sanat
Ayvazovski'nin İstanbul sergisi St. Petersburg'da açıldı
  16 Nisan 2018 Pazartesi , 09:30
Ayvazovski'nin İstanbul sergisi St. Petersburg'da açıldı
Rus ressam İvan Ayvazovski'nin anısına, T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Yunus Emre Enstitüsünün desteğiyle düzenlenen “Ayvazovski'nin İstanbul’u” Resim Sergisi, St-Petersburg'da açıldı.

“İstanbul’a hayranım. Dünyada bu şehirden daha ihtişamlı bir yer yoktur. Burada Napoli de unutulur, Venedik de…” diyerek İstanbul’a olan aşkını her defasında dile getiren Ivan Ayvazovski’nin 200’den fazla İstanbul tablosunun 61’i, Codex Art-artırılmış gerçeklik tekniği ile dünyada ilk kez Ayvazovski’nin İstanbul’u Resim Sergisi projesinde bir araya geldi.

Geçen sene doğumunun 200. yılı tüm dünyadaki sanat çevreleri tarafından renkli bir şekilde kutlanan ressam Ayvazovski'nin anısına ve St-Petersburg Rus Müzesinin açılışının 120. yıl kutlamaları çerçevesinde; T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Yunus Emre Enstitüsü, "Lichnost Peterburga" - Tarih ve Kültür Vakfı (St-Petersburg), Türk Hava Yolları ve Türk Telekom desteği ile düzenlenen “Ayvazovski'nin İstanbul’u” Resim Sergisi, 12 Nisan 2018’de St-Petersburg Rus Müzesi St. Michael Castle (Mihaylovskiy Zamok) salonunda açıldı. Daha önce Ermenistan, Newyork, Moskova ve Ankara’da sanatseverlerle buluşan, İstanbul’a tutkuyla bağlı olan sanatçının en güzel İstanbul resimlerinden oluşan Ayvazovski’nin İstanbul’u sergisi sanatçının bir arada görülmesi mümkün olamayan eserlerini sanatseverlere sundu. Açılışta, besteci ve piyanist Anjelika Akbar “Ayvazovski Rapsodi” adlı eserini sergiledi. Rusya'dan viyolonsel sanatçısı Danila Popov ve Türkiye’den perküsyon sanatçısı Berkant Çakıcı Anjelika Akbar’a eşlik etti.

Genel Sanat Yönetmenliğini Murat Öneş'in gerçekleştirdiği, 50 dakikada yaklaşık 500 Ayvazovski tablosunun sergilendiği dijital performans müziği, görsel sanatları, teknolojiyi, tarihi ve ortam seslerini buluşturdu. Projeyi izleyenler, Ayvazovski ile birlikte kendilerini bir seyahate çıkmış gibi hissetti.

Prof. Dr. Şeref Ateş: Bugüne kadar ki en geniş Ayvazovski Koleksiyonunu St. Petersburg’da sergiliyoruz.

İstanbul'a sekiz defa gelen Ivan Ayvazovski (1817-1900), Sultan Abdülmecit, Sultan Abdülaziz ve Sultan II. Abdülhamit tarafından sarayda ağırlandığını belirten Ateş “Ressam, Osmanlı liyakat beratlarıyla onurlandırıldı ve kendisine Saray Ressamı unvanı verildi. 1890 yılındaki son ziyaretinde Sultan II. Abdülhamid'e iki tablo hediye eden Ayvazovski, 1874 yılında ise Mimarbaşı Sarkis Balyan'ın Kuruçeşme Adası’nda /Galatasaray Adası) misafir olarak kaldı, Sultan Abdülaziz'in Dolmabahçe Sarayı için sipariş ettiği tabloları hazırladı. Anılarında İstanbul'un dünyanın en güzel şehri olduğunu defalarca tekrarladı. Üç Osmanlı Sultanı ve dört Rus Çarının özel ilgi ve takdirlerini gördü.” Biz de Yunus Emre Enstitüsü olarak Rusya’nın St. Petersburg şehrinde, bugüne kadar ki en geniş Ayvazovski Koleksiyonunun sergilenmesine destek vermekten büyük memnuniyet duyuyoruz. Ayvazovski'nin İstanbul’unu günümüz teknolojileri ile buluşturan bu sergi, Yunus Emre Enstitüsü'nün Türkiye ile diğer ülkeler arasındaki dostluğu ve kültürel bağları pekiştirmesi yönünden ses getiren çalışmalardan biri olmuştur.”

Yorumlar
Kod: JH9NG