Güncel
Ali İsmail Türemen “Rağmen Mavi” Sergisi Sanat Kibele Galerisi’nde
  08 Mayıs 2018 Salı , 12:17
Ali İsmail Türemen “Rağmen Mavi” Sergisi Sanat Kibele Galerisi’nde
İş Sanat Kibele Galerisi, ülkemizin en değerli resim, gravür ve heykel sanatçılarından Ali İsmail Türemen’in “Rağmen Mavi” başlıklı retrospektif sergisine ev sahipliği yapıyor.

1960’lı yıllardan bugüne uzanan sanat yaşamında, desen, gravür, akrilik, suluboya ve yağlıboya resimlerin yanı sıra seramik ve cam heykeller de üreten Türemen, farklı tekniklerdeki tüm işlerinde kendi çizgisini yansıtıyor.

1970’lerde Karacaahmet Mezarlığı’ndaki Osmanlı dönemi mezar taşlarından esinlenerek ürettiği ‘Mezar Taşları’ndan 1980’li yıllardaki ‘Tanımsızlar’ ve son dönemlerdeki ‘Alfabe’ serisine kadar derin anlamlar taşıyan eserler ortaya koyan Türemen’in ‘Mavi Figürler’i ise sanatçının kendine özgü anlatımını yansıtan en kuvvetli çalışmaları. Sorun ve çelişkileriyle bir yere sığamayan, kalakalmış insanları simgeleyen figürleri maviden başka bir renkte düşünememesini Doğu geleneğine bağlayan Türemen, mavinin bilgelik rengi olduğunu ifade ediyor.

Sanat hayatı boyunca 40’a yakın kişisel sergi düzenleyen, eserleriyle birçok karma sergiye ve bienale katılan ve pek çok ödüle layık görülen Ali İsmail Türemen’in “Rağmen Mavi” başlıklı sergisi, 15 Mayıs - 30 Haziran 2018 tarihleri arasında İş Sanat Kibele Galerisi’nde ziyaret edilebilir.

Yorumlar
Kod: MJCPJ