Kültür-Sanat
29. Uluslararası Ankara Film Festivali’nde Yarışacak İlk 10 Film Belli Oldu
  13 Mart 2018 Salı , 10:39
29. Uluslararası Ankara Film Festivali’nde Yarışacak İlk 10 Film Belli Oldu
Bu yıl 19- 29 Nisan tarihleri arası 29.kez düzenlenecek olan Uluslararası Ankara Film Festivali’nin ulusal yarışmasında yer alacak 10 film açıklandı. Yarışmada Ümit Ünal, Tayfın Pirsemlioğlu ve Onur Ünlü gibi yönetmenlerin filmleri yer alacak.

29. Uluslararası Ankara Film Festivaline başvuran 31 film arasından ön seçici kurulun değerlendirmesi sonucu ön elemeyi geçen 10 film belirlendi. 

Aynur Çıray, Şenay Aydemir ve Şeyma Balcı’dan oluşan ön seçici kurulun değerlendirmesi sonucu ön elemeyi geçen filmler arasında, Ümit Ünal’nın Demet Evgar’ın başrolde yer aldığı ‘’Sofra Sırları’’, Onur Ünlü’nün yeni filmi ‘’Put Şeylere’’ ve Tayfun Pirselimoğlu ‘’Yol Kenarı’’ filmi, festival kapsamında izleyiciyle buluşacak yapımlar arasında.

Sundance Film Festivali’nin dünyadan filmlerin yarıştığı bölümde En İyi Film Ödülü’nü alan Tolga Karaçelik’in imzasını taşıyan alan ''Kelebekler'' de festival kapsamında yarışacak diğer bir film.

Yarışmada dünya prömiyerini geçen ay Berlin Film Festivali’nde yapan iki ilk film olan Burak Çevik’in yönetmenliğini yaptığı ‘‘Tuzdan Kaide’’ ve Banu Sıvacı’nın imzasını taşıyan ‘’Güvercin’’ de yer alıyor.

Yarışmaya seçilen diğer filmler ise Durmuş Akbulut’un yönettiği ''Bekçi'', Murat Düzgünoğlu’nun imzasını taşıyan ''Halef'', Mehmet Ali Konar’ın yönettiği ''Renksiz Rüya'' ve Ender Özkahraman’ın yönettiği ''Zor Bir Karar'' olarak sıralanıyor.
 
Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda gerçekleştirilecek gösterimlerde Barış Pirhasan’nın başkanlığında, Songül Öden, Güven Kıraç, Şebnem İşigüzel ve Meryem Yavuz’dan oluşan seçici kurul filmleri seyirciyle birlikte izleyecek. 

Ulusal Uzun Film Yarışmasında yer alacak filmlerden En İyi Film Ödülü’nü alan filmin yapımcısına 50 bin TL, ilk film ödülü alan filmin yönetmenine ise 10 bin TL ödül verilecek.
 

Yorumlar
Kod: YVN2V